گناهان کبیره

به خاطر آن است که گفتند: «داد و ستد هم مانند ربا است (و تفاوتى میان آن دو نیست)» در حالى که خدا بیع را حلال کرده، و ربا را حرام! (زیرا فرق میان این دو، بسیار است).
قرآن ربا را به شدت تحریم می‌کند:
یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ذَرُواْ مَا بَقِىَ مِنَ الرِّبَواْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ. فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ إِن تُبْتُمْ فَلَکُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِکُمْ لَاتَظْلِمُونَ وَ لَا تُظْلَمُونَ
اى کسانى که ایمان آورده‏اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، و آنچه از (مطالبات) ربا باقى مانده، رها کنید اگر ایمان دارید! اگر (چنین) نمى‏کنید، بدانید خدا و رسولش، با شما پیکار خواهند کرد! و اگر توبه کنید، سرمایه‏هاى شما، از آنِ شماست [اصل سرمایه، بدون سود] نه ستم مى‏کنید، و نه بر شما ستم وارد مى‏شود.
از آن‌جا که ربا اثرات بسیار بدی بر زندگی اقتصادی بشر می‌گذارد و مصداق بارز عدم تقوا و روی گرداندن از ذکر خدا است، به تصریح آیه قرآن موجب بی‌برکتی در مال و تنگی معیشت انسان‌ها می‌گردد.
وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ.
و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها، ایمان مى‏آوردند و تقوا پیشه مى‏کردند، برکات آسمان و زمین را بر آن‌ها مى‏گشودیم.
وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنْکاً.
و هر کس از یاد من روی‌گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت.
1-1-4-3. ربا در سنت
به جهت بزرگی گناه ربا و اثرات آن بر فرد و جامعه، روایات زیادی از رسول خدا9 و ائمه اطهار: در مذمت ربا نقل شده است.
1. ربا از گناهان کبیره است
عَن فِقهِ الرّضَا7: اِعلَم یَرحَمُکَ اللَّه أنّ الرِّبَا حَرامٌ سُحتٌ مِنَ الکَبائِر وَ مِمّا قَد وَعَدَ اللَّهُ عَلَیهِ النّارَ فَنَعُوذُ بِاللهِ مِنهَا وَ هُوَ مُحَرَّمٌ عَلی لِسَانِ کُلّ نَبیّ وَ فِی کُلّ کِتَابٍ
بدان که خدا تو را رحمت کند، به درستی که ربا حرام و پلید و از گناهان کبیره و از جمله جرایمی است که خداوند بر آن وعده عذاب داده است. پس از آن به خدا پناه می‏بریم. ربا در کلام همه پیامبران و در همه کتاب‏های آسمانی حرام شده است.
عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ آبَائِهِ عَنِ النَّبِیِّ فِی وَصِیَّتِهِ لِعَلِیٍّ قَالَ: یَا عَلِیُّ الرِّبَا سَبْعُونَ جُزْءاً فَأَیْسَرُهَا مِثْلُ أَنْ یَنْکِحَ الرَّجُلُ أُمَّهُ فِی بَیْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ یَا عَلِیُّ دِرْهَمٌ رِبًا أَعْظَمُ عنداللهِ مِنْ سَبْعِینَ زَنْیَهً کُلُّهَا بِذَاتِ مَحْرَمٍ فِی بَیْتِ اللَّهِ الْحَرَامِ.
امام صادق‏ از پدرانش، از رسول خدا نقل می‏کند که آن حضرت در وصیتشان به حضرت علی فرمود: یا علی! (گناه) ربا هفتاد بخش است که ناچیزترین آن‌ها مانند این است که مردی با مادر خود در مسجدالحرام زنا کند. یا علی! گناه یک درهم ربا پیش خداوند، بزرگ‏تر از هفتاد مرتبه زناست که همه آن‌ها با محارم و در مسجدالحرام باشد.
2. رباخواری بدترین شغل
قالَ الباقِر7: أَخْبَثُ الْمَکَاسِبِ کَسْبُ الرِّبَا.
امام باقر فرمود: کثیف‌ترین معاملات، معاملات ربوى است.
3. هلاکت رباخواران در دنیا
قَالَ الباقِر7: إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ هَلَاکاً ظَهَرَ فِیهِمُ الرِّبَا.
امام باقر فرمود: هنگامی که خداوند بخواهد قومی را هلاک کند، ربا در میانشان ظاهر می‌شود.
4. احتیاط در گرفتاری ناخودآگاه به ربا
قَالَ النَّبِی9: یَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لَا یَبْقَى أَحَدٌ إِلَّا أَکَلَ الرِّبَا فَإِنْ لَمْ یَأْکُلْهُ أَصَابَهُ مِنْ غُبَارِهِ‌