پایان نامه رایگان درمورد کارشناسان، استان کردستان، استان همدان

ازمسئولین شهرستان بیجار معتقد است” علت بیکاری در بیجار نبود زیر ساخت اقتصادی است و دلیل این نبود زیر ساخت هم عدم بهره مندی به موقع از تسهیلات ارزان قیمت است مثل ارز7 تومان . الان بازار رقابتی است اما سقز و قروه انجام دادند والان سود اور است در بخش کشاورزی بیکاری شدید است چون کشت دیمی است اما در قروه و دهگلان به خاطر حمایت مسئولان استان و مجوز چاه عمیق دادن رشد فوق العاده ای کرد اما به بیجاری ها مجوز چاه عمیق داده نمی شود.”
ر- مصاحبه شونده دیگر که ازمدیران ادارات بیجار است بیکاری جوانان را عامل مهاجرت می داند و کمبود زمین کشاورزی و تقسیم شدن آن بین فرزندان را باعث مقرون به صرفه نبودن می داند وی که سابقه ی مدیریت در سایر شهرستا های استان را دارد می افزاید” بیجاری هایی که برای کار می روند شهر های دیگر خانواده ی خود را می برند اما سایر شهرستان های استان سرپرست خانوار برای کار می رود تهران اما خانواده را با خود نمی برد “.
م- یکی دیگر از مدیران ارشد بیجار معتقد است سرمایه ی هرمنطقه ای جمعیت ان است . افرادی در بیجار مهاجرت می کنند که اهل کارند(یدی ،فکری تخصصی)و مهارت دارند این نگران کننده است اما به واقع برای خود این افراد مهاجرت خوب بوده است والبته به عنوان انسان هایی که حق استفده از امکانات کشور را دارند وو از آن استفاده می کنند برایشان مثبت است اما شهر تخلیه می شوداز نیروی کار مولد و این مهاجرت متخصصین است.
ف- یکی از کارشناسان شهرستان بیجار که خود از محققان و هنرمندان بیجار گروس می باشد هم به اشتغال به عنوان عامل مهم در بیجار اشاره می کند و معتقد است اگر واحدهای صنعت دیگر مثل کارخانه سیمان در بیجار بود که حدود5000 شغل مستقیم وغیر مستقیم ایجاد کرده مهاجرت کاهش می یافت.
4-8-2مضمون دوم نبود امکانات رفاهی پزشکی تفریحی در بیجار است
متاسفانه شهرستان بیجار علی رغم قدمت شهری بالا همواره از نبود امکانات رنج برده و ساکنین آن همواره مجبور به مراجعه به سایر شهرها برای رفع نیازهای خود شده اند و گاهی هم به کل از بیجار رخت بر بسته اند. کمبود شدید امکانات پزشکی و درمان تخصصی،کمبود فضاهای تفریحی و غیر استاندارد بودن راه های مواصلاتی شهرستان بیجار از مشکلات مردم این منطقه است.
ف- از کارشناسان بیجار معتقد است نبود امکانات تفریحی مانند سینما و مجتمع های فرهنگی قویی و شهربازی مناسب در بیجار جاذبه را برای ماندن کم کرده . وی می افزاید که بیجار تا سال 1340 هیچ راه ارتباطی به دنیای خارج جز همدان نداشته و در زمستان حدود4ماه این روزنه هم قطع میشد الان وضعیت بهتر شده راه ارتباطی تاحدود زیادی ایجاد شده و راه برای مهاجرت باز تر شده مردم با امکانات شهر های دیگر آشنا شده اند واین به رفتن از بیجار کمک کرده.
ه- یکی از مسئولان ارشد کنونی بیجار هم بخش گردشگری و رفاهی بیجار را ضعیف می داند و ونبود امکانات را عاملی مهم در مهاجرت بیجار ه می داند و از سویی معتقد است “امروزه بودجه ی شهر ها بر اساس سرانه ی جمعیت است و این کاهش جمعیت خود باعث کاهش بودجه ی شهرستان است برای مثال پزشک متخصص و بیمارستان مجهز به شهری تعلق می گیرد که جمعیت قابل توجهی داشته باشد”
م-از دیگر مدیران کنونی بیجارهم معتقد است عدم دسترسی به درمان تخصصی خود عامل تععین کننده برای مهاجرت است
“اغلب روستاهای بیجار قبلا دارای مدرسه بودن اما الان به دلیل نداشت حد نصابی از دانش اموز ومدارسشان تطیل شده.به خصوص در چند سال گذشته چندین خوابگاه شبانه روزی به دلیل نبود اعتبار و تعداد پایین دانش اموز تعطیل شد”
ا م-از کارشناسان استانی معتقد است بیجار در حال حاضر به دلیل نقش مواصلاتی و ارتباطی بین سه مرکز استان همدان زنجان و ستتدج و همجواری با استان آذربایجان غربی نقش یک معبر را بازی میکند واین موقعیت مکانی بیجار باعث شده راحت تر به سایر استان ها دسترسی داشته باشند و مهاجرت را تسهیل کرده هرچند این نقش سرراهی بودن باید کمک می کرد به رشد بیجار اما این چنین نشد تا مصداق این شعر مولانا باشد
“خم که از دریا در او راهی بود پیش او جیهون ها زانو زند”
4-8-3ضمون سوم بحث بسته بودن و کوچک بودن فضای شهر بیجار است
یکی از مسائلی که خیلی از افراد در شهر های کوچک از آن یاد می کنند بسته بودن فضای زندگی و این که همه همدیگر را می شناسند و احساس راحتی ندارند و حس می کنند نمی توانند راحت زندگی کنند و دخالت در زندگی یکدیگر در این محیط را آزار دهنده می دانند.
ش– از مدیران کنونی بیجار که خود از نوادگان خان های گذشته ی بیجار هم هست اعتقاد دارد بیجار محل رشد نیست و نمی شود هر کاری در بیجار انجام داد وی بیجار را” صحنه ی در همتنیدگی غیر رسمی و بیقواره ی اجتماعی می داند.در بیجار مرز خاصی بین همسایه ها وافراد وجود ندارد”. وی معتقد است بزرگان گروس مانند بحث قله ی کوه یخ در روانشناسی است که فقط قله در بیجار بوده و پایه ها و عضمت آن در خارج ازبیجار بوده مانند امیر نظام گروسی و در خود بیجار شرایط پیشرفت وجود ندارد و کسانی هم که موفق شده ان با رفتن از بیجار به جایگاهی رسیده اند . در اندیشه ی مردم گروس رفتن به تهران نماد رشد وحرکت به جلو است.
پ- مدیر ارشد دیگر در بیجار هم معتقد است بسته بودن فضای شهر و ،رقابت شدید بین مردم وجود دارد به اعتقاد وی مردم “بیجاری ها بیشتر به دنبال مسائل فردی اند ودر کار گروهی و منافع عمومی ضعیف هستند” که به نظر کوهستانی و سردسیر بودن منطقه باعث بسته بودن وسعت دید ساکنین شده.
کوچک وبسته بودن فضای شهر از دید غالب مصاحبه شوندگان عامل مهم در عدم توسعه بیجار و مهاجرت میباشد.
4-8-4مضمون چهارم نقش مسئولان شهرستان و استان در مهاجرت از بیجار
مدیران و مسئولان نقش به سزایی به عنوان نماینده ی دولت در هر منطقه ای را ایفا میکنند . ومی توانند با تلاش و همکاری با مردم مسیر رشد و توسعه را هموار نمایند. اما گاه به دلیل عدم توانمندی مدیریتی ،اختلافات بین خود و منافع شخصیشان ضربات جبران ناپذیرو لطمه های زیادی به منطقه و حوزه ی مدیریتی خود وارد نمایند .غالب مصاحبه شوندگان ما خود از مدیران کنونی یا اسبق در سطح شهرستان بیجار یا استان کردستان بوده اند .که نظرات جالب و بسیار تامل برانگیزی راجع به نقش مدیران در عدم توسعه ی بیجار و مهاجر فرستی آن دارند و علیرغم تاکید مقام معظم رهبری برای بررسی مسئله ی مهاجرت در بیجار تاکنون اقدام خاصی از سوی مسئولان صورت نگرفته.
ا م- از کارشناسان استانی معتقد است بی شک نقش مسئولان در پریشان حالی کنونی بیجار گروس انکار ناپذیر است
(زلف آشفته ی او باعث جمعیت ماست چون چنین است پس آشفته ترش باید کرد)
این نگاه مدیران نسبت به بیجار است.
وی معتقد است مدیران شهرستان بیجار هم هرگز متحد نبوده اند ودر پی تخریب یکدیگر بوده اند و حفظ میز خود به هر قیمتی مهم تر از حل مشکلات بیجار دانسته اند
ف– کارشناس دیگر بیجاری اعتقاد دارد قطعا کوتاهی سیاسیون بیجاری در انحطاط بیجار اثر گذار است و بزرگان بیجاری در حق بیجار بزرگی نکرده اند.در گذشته بزرگان بیجار محل حل اختلافات و مشکلات مردم بود الان این گونه نیست.
م- مدیر ارشد دیگر بیجاری بر این باور است که در سطح استان کردستان گاهی اجحافاتی به ضرر بیجار صورت گرفته که سهوی نبوده.
“مدیران شهرستان ضعیف عمل کردهایم بیشتر دنبال مسائل شخصی بوده اند تا حل مشکلات شهر. مدیران استانی هم که بیجاری بوده اند هم همواره به دلیل ترس از مظان اتهام قرار گرفتن بخاطر حمایت از بیجار کمکی به بیجار نکرده اند هرچند در نهایت این اتهام به آنها وارد میشد.از سویی بیجاری های که به مدیریت استانی رسیدند هرگز در راس کلوگاه های مالی استان قرار نگرفته اند وغالبا سمت های سیاسیداشته اند تا مالی و بودجه ای و برنامه ریزی”.
پ– یکی دیگر از مسئولان شهر عدم اتحاد مدیران و مسئولان ونماینده گان مردم در مجلس شورای اسلامی را عامل عقب مانده گی بیجار میداند . در بیجار ثبات مدیریتی اصلا وجود ندارد هر6 ماه یک فرماندار عوض شده. در مجموع آنقدر بین مدیران اختلاف سلیقه هست که کسی به فکر مشکلات بیجار نیست.
ش– مدیر دیگری که هم در شهرستان و هم در سطح استان مدیریت کرده معتقد است “شبکه ی اداری محل تزریق اعتبارات و تسری قانون است قبلا کرسی گروس با اهمیت و بالا بود اما الان افت کرده در معادلات ملی نقش خاصی نداردو باعث شده تشخص مردم مخدوش شود” این نقش نماینده گان و مدیران گروس بوده که تنزل پیدا کرده
مدیران استانی که اهل سایر شهرستان ها بوده اند و هستند به شهر محل تولد خود نگاه ویژه داشته اند .
“نقش نماینده بسیار مهم است،نماینده عصاره ی مردم است”
“سطح مدیران پایین تر ازلازمه ی حاکمیت اداری بوده. به دلیل در هم تنیده گی شدید گاهی مدیران مورد تمسخر مردم قرار گرفته و علاقه ی خدمت کمرنگ شده ”
4-8-5مضمون پنجم تفاوت مذهبی بیجار با سایر شهرستان ها
شهرستان بیجار در کردستان تنها شهرستان شیعه نشین در استان است هر چند در سایر شهرستان های استان شیعیان ساکن هستند اما اکثریت جمعیت درآن شهرستان ها اهل سنت هستند. به عقیده بسیاری از کارشناسان علت مهاجرت از شهرستان بیجار تفاوت مذهبی این شهرستان با سایر شهرستان های استان است. هر چند خوشبختانه ساکنین استان کردستان هرگز شاهد اختلافات مذهبی نبوده اند و نمونه ی بارزی از وحدت مذهبی در کشور هستند .مسلمانان کردستان چه شیعه چه سنی در تمام صفوف در کنار یکدیگر قرار گرفته اند نمونه ی بارز آن 8سال دفاع مقدس است. اما برخی بر این باورند که عدم توسعه ی بیجار با این عامل در ارتباط است
ع- از کارشناسان بیجار تفاوت مذهبی را یک عامل در مهاجرت از بیجار می داند ومعتقد است بیجاری ها به سایر شهرهای استان مهاجرت نمی کنند و به خارج استان می روند که این خود ممکن است بخاطر عامل مذهب باشد هر چند عامل اصلی نیست.
ه- از مدیران بیجار معتقد است ساختار فرهنگی مذهبی بیجار با مرکز استان متفاوت است و بیجاری ها خیلی مورد استقبال مردم استان قرار نمی گیرند از سویی استان های همجوار هم استقبال خاص از بیجاری ها نمی کنند آنها را جزو کردستان می دانند در مجموع شرایطی پیدا کرده که مردم بیجار خود را وابسته به استان نمی دانند وبیجار اتصال قویی با هیچ شهری ندارد.
ف- از کارشناسان، مذهب را عامل اثر گذاری بر مهاجرت از بیجار نمی داند و معتقد است اختلاف زبانی و مذهبی به هیچ وجه در بیجار رنگی ندارد.و چنین همزیستی مسالمت آمیزی که در بیجار بین کرد و ترک وشیعه و سنی وجود دارد که در کمتر جایی می توان مشاهده کرد.
مطالب فوق نتیجه تحلیل مصاحبه های صورت گرفته با کارشناسان و مسئولین اداری شهرستان بیجار است. همانطور که ملاحظه شد، پنج مضمون استخراج شده در مصاحبهها همسو با نتایج کمی تحقیق است که در بخش پیمایشی بدان پرداخته شد.
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1مقدمه
در این فصل نتایج تحقیق به صورت خلاصه و جمع بندی شده ارائه میشود. جمع بندی مطالب به منظور ارائه سریعتر و جامع یافته های تحقیق است. بخشی از یافته ها به صورت توصیفی و از طریق تحلیلهای آمار توصیفی انجام شده اند و در فصل چهارم به تفصیل به آنها پرداخته شد. در بخش دوم هم فرضیه های تحقیق مورد آزمون واقع شده اند و نهایتا تحلیل های کیفی این تحقیق که از طریق مصاحبه صورت گرفته و داده های آن با استفاده از پرسشنامه نیمه ساخت یافته گردآوری شده اند به صورت مضامین و تم تدوین شده اند. لذا در این فصل تنها به صورت کلی نتایج ارائه شده اند و هر کدام از فرضیه های تحقیق با بهره گیری از