نهادهای انقلابی

5- دفاع از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران
با توجه به سابقه و عملکرد جامعه، تردیدی نمی‌ماند که یکی از مبانی اساسی این تشکل، دفاع از انقلاب اسلامی و مهم‌ترین دستاورد آن یعنی نظام جمهوری اسلامی است. بر این اساس جامعه روحانیت با همه کسانی که نسبت به این دو پدیده مهم دوره معاصر نگاه دیگری دارند، مرز دارد و به شدت در مقابل دیدگاه‌های انحرافی در این باره ایستادگی کرده است. اساساً به یک معنی فلسفه تشکیل جامعه روحانیت مبارز دفاع از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بوده است. در مقدمه اساسنامه جامعه روحانیت مبارز می‌خوانیم:
جامعه روحانیت مبارز براساس یک اساسنامه قطعی و شکیلات شورایی و تحت رهبری امام خمینی رحمه‌الله تشکیل یافته و نقش خود را فعالانه در نگهبانی و تداوم بخشیدن به انقلاب عظیم اسلامی و پاسداری از ارزش و ثمرات گرانبها و اصیل آن، به گونه‌ای که شایسته اسلام مترقی و جامعه انقلابی مسلمان ماست، ایفا نماید.
این مبنا به صراحت در بخش اهداف نیز به قرار زیر بیان شده است:
1- پاسداری مکتبی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جلوگیری از هرگونه انحارف در خط مشی انقلاب اسلامی؛
2- حمایت از سازمان‌های دولتی و نهادهای انقلابی و مراکزی که در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی می‌باشند و تعمیق و تحکیم نظامی اسلامی در کشور.
این نکته در اساسنامه اصلاح شده و مصوب 22/8/1386 نیز به شرح زیر بیان شده است:
تحکیم مبانی انقلاب اسلامی و دفاع همه جانبه از دستاوردهای آن و تقویت نظام جمهوری اسلامی (اساسنامه جامعه روحانیت مبارز مصوب 22/8/1386).
علاوه بر موارد یاد شده، اعضای جامعه روحانیت مبارز و بیانیه‌های آن بارها بر این مبنا در اندیشه این تشکل تأکید کرده‌اند، از جمله هنگامی که پس از دوم خرداد 1376، بعضی سخن از ختم انقلاب گفتند و عده‌ای خواهان ساختار شکنی نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی شدند، جامعه روحانیت مبارز با قاطعیت مبانی اندیشه خود پای فشرد و خط انحرافی را برملا کرد، در بیانیه جامعه روحانیت مبارز می‌خوانیم:
این جامعه [روحانیت مبارز]‌، وظیفه شرعی، ملی و انقلابی خود می‌داند با تمام وجود از حریم و مبانی دینی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی، به ویژه اصل مترقی ولایت فقیه حراست و دفاع کند.
6- پیروی از خط امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای
پیروی از اندیشه و سیره امام خمینی، اصل خدشه ناپذیر جامعه روحانیت مبارز است. همچنین آنان در مقابل ظهور هرگونه انحراف از خط امام خمینی هشدار داده‌اند. نگاهی به اساسنامه‌های جامعه روحانیت، مبارز نیز این اعتقاد را مبرهن می‌سازد. علاوه بر اساسنامه‌های قبلی، از جمله در بند ج، ماده هفت اساسنامه مصوب 22/8/1386 چنین می‌خوانیم:
حمایت همه جانبه از اندیشه فرهنگی سیاسی حضرت امام (رحمه‌الله) و اصل مترقی ولایت فقیه.
در بیانیه جامعه به مناسبت تولد حضرت زهرا (س)، روز زن و تولد امام خمینی آمده است:
میلاد امام خمینی (رحمه‌الله) به عنوان احیا گر اسلام در قرن معاصر و قرن‌های آینده باید به عنوان روزی بزرگ برای امت اسلامی و ایرانیان قلمداد شود و نباید هیچ گاه از یاد و نام آن حماسه‌ساز دروان که حق عظیم بر گردن بشریت دارد، غاف شد. ما همیشه و همه جا دو در هر حال وامدار آن یگانه دوران هستیم که توانست با انقلاب عظیم خود جان تازه‌ای به اسلام و معنویت در جهان بدهد و الگویی از همزیستی جامع دین و دنیا را به بشریت ارائه دهد.
همچنین در بیانیه جامعه به مناسبت رحلت اما خمینی (رحمه‌الله) می‌خوانیم:
چهاردهم خرداد یادآورد عروج ملکوتی اما خمینی (رحمه‌الله) می‌باشد. آن گوهر یگانه مصداق بارز آیه شریفه « ذالک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین» بود. تنها نیت‌های پاک و صاحبان عمل خالص و در یک کلمه متقین توانایی درک ابعاد شخصیتی و تفسیر سیره آن قرآن ناطق را دارند. او با نوشید شهد شیرین ولایت، همه وجود خود را در اقیانوس بیکران بندگی و خدمت غرق کرد و مطیع مخلص ولی‌الله‌الاعظم (عج) بود. امام خمینی یک مسیر بیشتر نداشت و آن پیمودن صراط اقوم بود. هدف امام نجات جامعه و نوآوری ایشان در عملی کردن احکام و معارف اسلامی در میان مردم بود و او همه اعمالش را با قرآن تطبیق می‌کرد.
در بخش دیگری از همین بیانیه، بر رسالت روحانیت جهت پاسداری از خط امام (رحمه‌الله) و مبارزه با انحرافات و بدعت‌ها تأکید می‌شود:
روحانیت معظم نیز باید توشه راهش را از کلام و اعمال امام برداشت نماید و با علم و جهاد و مبارزه با بدعت‌ها و منکرات و توطئه‌هایی که در گوشه کنار درصدد انحراف یا خاموش کردن آثار این نور الهی هستند، خنثی نمایند.
پس از ارتحال ملکوتی امام خمینی (رحمه‌الله) نیز جامعه روحانیت مبارز، براساس اصل اطاعت از ولی فقیه عادل، تبعیت کامل خود را از اندیشه و سیره آیت‌الله العظمی خامنه‌ای که آن را به حق استمرار خط اما خمینی می‌داند، بارها بیان نموده است. در بیانیه جامعه روحانیت مبارز از رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان «شخصیت کم نظیر» یاد شده است و در ادامه آورده است:
مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همان مجتهد مسلم و فقیه عادل و جامع‌الشرایطی است که امام راحل (رحمه‌الله) او را خورشید ردخشان انقلاب نامید و هیچ کس را شایسته‌تر از ایشان برای تداوم رهبری و مقام ولایت نمی‌دانست و این همان حقیقتی بود که نزدیک به هفتاد فقیه عادل وبرجسته و
مورد اعتماد و انتخاب مردم در مجلس خبرگان به آن شهادت دادند.
در اعتقاد جامعه روحانیت مبارز، انقلاب اسلامی ایران با رهبری حکیمانه امام امت آغازگر دیده و با هدایت‌های داهیانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدرت و صلابت به راه خود ادامه می‌دهد.
7- ستیز با استبداد و استکبار
مبارزه با انواع ظلم، استبداد، استعمار، استثمار و استکبار از دیگر مبانی اندیشه جامعه روحانیت مبارز است. این ستیزه‌جویی ریشه در تعالیم اسلامی و شیعی دارد. اعضای جامعه روحانیت مبارز بر همین مبنا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به مقابله شدید با برژیم استبدادی پهلوی برخاسته وزندان و شکنجه و تبعید را به جان خریدند و طبق همین اندیشه در مقابل استکبار جهانی و نظام استعماری سلطه به مبارزه برخاسته، به دشمنی با صهیونیزم جهانی، رژیم اشغالگر قدس و بویژه ایالات متحده آمریکا پرداختند.