مقام معظم رهبری

در حال حاضر جامعه روحانیت مبارز در زمینه سیاست خارجی معتقد به برقراری رابطه دیپلماتیک از سوی جمهوری اسلامی با تمامی کشورهای جهان به غیر از دولتهای آمریکا و اسرائیل است.
در یک نگاه کلی مهمترین اصول مورد نظر جامعه روحانیت مبارز در بخش سیاست خارجی را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:
1- اصل صلح و ارتباط متقابل با دولتها و ملتها به استثنای دشمنان اسلام و کشورهای نامشروع؛
2- اصل عدم رابطه با کشورهای سلطه جو بر مبنای آیه نفی سبیل؛
3- اصل دفاع از مظلوم و ستیز با ظالمان؛
4- اصل وحدت با کشورهای اسلامی؛
5- اصل استقلال و دفاع از تمامیت ارضی و منافع ملی و دینی.
اصول یاد شده خود مبتنی بر اسلام ناب محمدی (ص) و در راستای عزت اسلام و مسلمین و دفاع از منافع ایران اسلامی است.
با توجه به اصول یاد شده، از نظر این تشکل روحانی آنچه به عنوان یک معیار اساسی در برقراری رابطه با سایر کشورها باید مد نظر قرار گیرد، پرهیز از سلطه‌پذیری است. به عنوان نمونه جامعه روحانیت طی بیانیه‌ای در آبان ماه 1374 اعلام کرد:
با همه کشورهای جهان که در موضع سلطه‌جویی نباشند، ارتباط متقابل خواهیم داشت.
براساس این رویکرد، جامعه روحانیت اساسی‌ترین جهت‌گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی را دفاع از «مظلومان و ستمدیدگان» در اقصی نقاط جهان به ویژه در کشورهای اسلامی می‌داند. در بیانه‌ای که از سوی این تشکل روحانی به مناسبت هفدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر شد، این مطلب مورد تأکید قرار گرفته بود:
اصلی‌ترین وظیفه ما در دیپلماسی خارجی، دفاع از مظلوم و ستیز با ظالمین در جای جای سرزمین‌های اسلامی است.
جامه روحانیت با اعتقاد به «تنش‌زدایی» در صحنه سیاست خارجی، ضمن اعتقاد به برقراری ارتباط با ملت‌ها بر برقراری ارتباط با دولت‌ها تأکید می‌ورزد. دبیرکل جامعه در آستانه انتخابات مجلس چهارم تأکید کرد:
ما از نظر سیاست خارجی معتقدیم که نباید به جنگ همه دولت‌ها برویم و از نظر دیپلماتیک باید در ارتباط با دولت‌ها باشیم و نه فقط با ملت‌ها ما مجبوریم با دولت‌ها ارتباط داشته باشیم… ما می‌گوییم با چند دولتی که از ابتدای انقلاب، به دلایلی امام راحل (ره) ترسیم کردند مانند آمریکا، اسرائیل و آفریقای جنوبی ارتباط نداشته باشیم. حضرت امام با بقیه دولت‌ها می‌گفتند ارتباط برقرار کنید ولی مواظب باشید سرتان کلاه نرود.
1-3- ایالات متحده آمریکا
جامعه روحانیت مبارز که قریب به اتفاق اعضای شورای مرکزی آن در بسیج و هدایت توده‌های مردم علیه استبداد رژیم شاهنشاهی پهلوی نقش داشته‌اند، به تبعیت از بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری، برقراری هرگونه ارتباط با آمریکا را به شدت رد می‌کند. به عنوان نمونه در یکی از بیانیه‌های صادره این مطلب مورد تأکید قرار گرفته است:
جامعه روحانیت مبارز بنا بر نص صریح فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صریحاً اعلام می‌دارد، مذاکره و ارتباط با دولت جنایتکار و سلطه‌طلب آمریکا هرگز! این موضع قاطع رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی، ملت و دولت ماست که به صورت شعار مقدس و ملی «مرگ بر آمریکا» تجلی یافته است.
از نظر جامعه روحانیت مبارز همان‌گونه که دشمن شماره یک ایران، آمریکاست، دشمن درجه یک آمریکا نیز ایران است. دشمنی ایران با آمریکا نیز برگرفته از اعتقادات اصیل اسلامی نظیر «قاعده نفی سبیل» است. در بیانیه جامعه روحانیت آمده است:
موضع‌گیری ما در قبال آمریکا یک موضع‌گیری موسمی و تاکتیکی نیست. ما عمیقاً به مواضع رهبر عالیقدرمان معتقدیم که عداوت ملت ایران با دشمنان اسلام و در رأس آنها آمریکا پایان‌ناپذیر است.
از جمله موانع اصلی در انجام مذاکرات و تجدید روابط ایران با آمریکا از دید جامعه روحانیت، موارد زیر است و تا زمانی که ایالات متحده در رفتار خود تغییرات لازم را در این زمینه‌ها انجام ندهد و درصدد جبران خسارات ناشی از آنها برنیاید، برقراری رابطه با آن دولت غیرممکن می‌باشد:
1- بلوکه کردن اموال و دارایی‌های ایران؛
2- توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق کودتا، تقویت ضدانقلاب، هدایت و رهبری جنگ تحمیلی؛
3- مداخله نظامی در ماجرای طبس، سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران و کشتار بی‌رحمانه زنان، مردان و کودکان بی‌گناه و هدف قرار دادن کشتی ایران اجر و سکوهای نفتی ایران در سال پایانی جنگ (1367 هـ.ش)؛
4- محاصره اقتصادی و سیاسی؛