روزنامه اطلاعات

5- حمایت از رژیم صهیونیستی؛
6- برتری‌طلبی و تلاش برای ایجاد سلطه مجدد بر ایران؛
7- دخالت‌های نابجا در امور مسلمانان جهان.
چگونگی نگرش به مقوله رابطه با آمریکا از نظر جامعه روحانیت از چنان درجه‌ای از اهمیت برخوردار است که طرفداران رابطه با آمریکا و احزاب و تشکل‌های متمایل به آن را فاقد تأثیرگذاری در جامعه ایران می‌داند:
کسانی که نسبت به آمریکا موضع روشنی ندارند و در مبارزه جدی با دشمنان قسم خورده اسلام دچار تساهل و تسامح‌اند، باید بدانند که دیدگاه آنان منطبق بر مواضع روشن امام (ره) و رهبری نیست و آنها نمی‌توانند در صحنه سیاسی کشور تأثیرگذار باشند.
جامعه روحانیت مبارز از همان ابتدای تأسیس تاکنون، با ابراز تنفر نسبت به خوی برتری‌طلبی و مداخله جویی آمریکا، با صدور بیانیه‌های متعدد، مداخلات ایالات متحده در امور داخلی سایر کشورها نظیر مداخله آمریکا در لبنان و پاناما را نیز به شدت محکوم کرده است.
این تشکل روحانی با درک شرایط و مقتضیات زمانی، شیوه‌های نفوذ آمریکا در مقاطع مختلف را درک کرده و درصدد آگاهی‌بخش برآمده است. به عنوان نمونه بعد از گذشت یک سال از دوم خرداد 1376 ضمن درک شرایط آن زمان اعلام کرد:
همه و همه آگاه باشید که سلاح آمریکا علیه انقلاب اسلامی فرهنگی و سیاسی است. البته رویکرد امروزین آنان به شدت منافقانه، عوام‌فریبانه و پیچیده است. اینکه برخی از افراد کم‌اطلاع و سطحی تصور کرده‌اند که شرایط امروز برای نزدیک شدن به آمریکا و مذاکره و برقراری رابطه مساعد است، ناشی از همین روش پیچیده و ظاهر فریب آنهاست(بیانیه جامعه روحانیت مبارز به مناسبت قیام 15 خرداد 1342، 12/3/1377).
2-3- رژیم صهیونیستی
موضع جامعه روحانیت مبارز در قبال بحران منطبق با موضع رسمی نظام جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده است. این تشکل روحانی حکومت اسراییل را مبتنی بر غصب دانسته و موجودیت آن را به رسمیت نمی‌شناسد:
جامعه روحانیت مبارز همگام با ملت شجاع و بیدار ایران، جرثومه فساد و تباهی را در قلب خاورمیانه به رسمیت نمی‌شناسد.
جامعه روحانیت مبارز هرساله با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز قدس ضمن اعلام انزجار و تنفر شدید خود از رژیم صهیونیستی، مردم مسلمان ایران را نیز به شرکت فعال در راهپیمایی آن روز تشویق می‌نماید. علاوه بر این در مناسبت‌های مختلف و در مواقعی که بحران میان مردم مسلمان فلسطین با اسرائیلی‌ها شدت می‌یابد، با صدور بیانیه‌های رسمی به نقش آگاهی‌بخش خود عمل می‌نماید. هنگامی که «روژه گارودی» نویسنده مسلمان فرانسوی به جرم انتشار کتاب تحقیقی‌اش پیرامون غیرواقعی بودن هولوکاست از سوی دادگاه‌های آن کشور محکوم شد، جامعه روحانیت مبارز طی بیانیه‌ای اعلام کرد:
گارودی به خاطر کتاب محققانه و تحقیقات روشنگرانه‌اش که غبار از چهره‌ برخی از مسائل تاریخی زدوده و دورغ‌ها و مظلوم‌نمایی‌های غیرواقعی صهیونیست‌ها را برملا کرد، محاکمه می‌شود. گارودی بر نکته ای دست گذاشت و توطئه و ترفندی را برملا کرده که بعد از جنگ جهانی دوم صهیونیست‌ها از قبل آن، سود فراوان برده‌اند و تا حدودی با تبلیغات گسترده جهانی خود و مسایلی چون کوره‌های آدم‌سوزی صهیونیستی، زمینه‌های مظلوم‌نمایی و برانگیختن احساسات جهانی را فراهم آوردند تا به حضور نامشروع خودشان در فلسطین اشغالی ادامه بدهند.
جامعه، تنها راه‌حل بحران فلسطین را مبارزه مردم مسلمان فلسطین با رژیم اشغالگر قدس دانسته و هرگونه سازش و مصالحه با آن از سوی هر یک از گروه‌های فلسطینی را محکوم به شکست می‌داند. به نحوی که با صدور بیانیه‌های متعدد، سازش سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) به رهبری یاسر عرفات با رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد. به عنوان مثال در فراخوان به منظور شرکت در روز قدس سال 1378 چنین آمده بود:
تجربه تاریخی نشان داده است، مسأله فلسطین و رهایی بخشی این پیکره اسلامی از چنگال اشغالگران صهیونیسم، در پشت میز مذاکره حل نشده، کمترین اثر جریان سازش که استکبار جهانی آن را طراحی نموده، خروج رژیم صهیونیستی از بحران مشروعیت می‌باشد. بنابراین هرگونه راه‌کاری که به گونه ای رژیم اشغالگر را به رسمیت شناخته و بر سر حقوق ملت فلسطین معامله نماید، پذیرفتنی نیست و در حال حاضر راه‌کار اصلی، همان است که فرزندان قهرمان فلسطین و جریان انتفاضه در پیش گرفته‌اند(روزنامه اطلاعات، 8/3/1378).

فصل سوم
عملکرد و تأثیر جامعه روحانیت مبارز در تحولات
سیاسی- اجتماعی ج.ا.ا
اعضای جامعه روحانیت مبارز، پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پذیرفتن مسئولیت در سطح کلان و مقامات کلیدی نظام نوپای اسلامی، در تثبیت، دفاع و استمرار انقلاب اسلامی کوشیدند. با توجه به این مطالب رئوس عملکرد جامعه روحانیت مبارز را در دو بخش قبل و بعد از پیروی انقلاب اسلامی بیان می‌کنیم. دلیل اشاره به عملکرد این تشکل در قبل از انقلاب اسلامی، نقشی است که اعضای این جامعه در پرتو عملکردها در قبل از انقلاب، در فردای انقلاب احراز کردند.
گفتار اول: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی
این دوره از شروع نهضت امام خمینی در سال 1341 تا پیروزی انقلاب در بهمن 1357 را در برمی‌گیرد. گفتنی است تا قبل از شکل‌گیری رسمی جامعه در سال 1356، اعضای آن فراتر از شخصیت‌های فعلی بوده است. عملکرد این دوره به قرار زیر است:
1- همراهی با امام خمینی در اعتراض به لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی.
در این زمینه در اعلامیه روحانیان تهران در تاریخ 1/9/1341 خطاب به دولت وقت آمده است: