خرید و دانلود پایان نامه حقوق مالکیت فکری

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ابتدا زیست فن آوری و اخلاق و سپس زیست فن آوری و قانون حق اختراع را با تمرکز بر اخلاق بیشتر از لحاظ تاریخی مورد بررسی قرار می دهیم.
فصل دوم،در دو مبحث ارائه می شود : در مبحث اول ابتدا به مفهوم اخلاق، پیشینه آن و رابطه حقوق و اخلاق به طور اجمالی می پردازیم و سپس به طور مختصر به رویکرد حقوق طبیعی و اثباتی در تحلیل استدلالات در مورد ثبت حیات می پردازم و نگاهی داریم به اصول حقوق طبیعی که جهان شمولند از جمله شأن و ارزش ذاتی حیات و اینکه در اختراعات زیست فن آوری حیات است که موضوع ثبت اختراع قرار می گیرد .در مبحث دوم به موضوعات اخلاقی می پردازیم که ثبت اشکال برتر حیات به همراه دارد و مقدمات آن در مبحث گذشته فراهم شده است. در واقع در مبحث دوم تحلیلی داریم از استدلالات در ثبت اشکال برتر حیات، و سپس به بیان استدلالات کلی اخلاقی در این زمینه مبادرت می ورزیم و نگرانی هایی که در این زمینه وجود دارد را از این منظر بررسی می کنیم که حمایت سیستم مالکیت فکری به نوعی تشدید کننده این نگرانی ها مثل مخاطرات زیست محیطی یا آزار رساندن به حیوانات و مادی سازی و کالا سازی حیات هست یا نه.
در پایان این درآمد، بر خود فرض می دانم که از اساتید محترمی که شوق مطالعه و آموختن را در من ایجاد نمودند به ویژه دکتر سعید حبیبا که شیوه تحقیق را به من آموختند و علاوه بر راهنما مرا در هر مرحله از این تحقیق پشتیبانی نمودند و دکتر حسن جعفری تبار که با بیان شیرین خود در درس حقوق مالکیت فکری انگیزه شروع یک موضوع تحقیقی در رابطه با فلسفه و اخلاق را در من ایجاد نمودند و همین انگیزه بود که باعث شد هر مطالعه ای در زمینه این تحقیق با علاقه صورت گیرد نه از سر خستگی و اجبار.امید است این نوشتار رضایت همه اساتیدی را که در آموختن به من سهم داشتند، جلب نماید.
فصل اول: مفهوم فن‌آوری زیستی و تحولات اخلاقی در ثبت اختراعات فن‌آوری زیستی
مطالب فصل نخست را در دو مبحث ارائه خواهیم داد:
در مبحث نخست به تبیین مفهوم فن‌آوری زیستی و توسعه تاریخی و کاربردهای این فن می‌پردازیم، در واقع در مبحث نخست این فصل به مفهوم‌شناسی در اینرشته‌ علمی می‌پردازد. دلیل اختصاص یک مبحث به مسایل مفهومی و تخصصی آن است که مفاهیم، ابزار تحلیل علمی هستند و به قول فرانسوا ژنی، حقوق‌دان بزرگ فرانسوی، مفهوم‌شناسی ابزاری اساسی برای پیشروی در راه شناخت احکامی است که بر توجیه یک عمل بار می‌شود.
سپس در مبحث دوم، تحولات اخلاقی در ثبت اختراعات فن‌آوری زیستی را در ایالات متحده، اروپا و هند بررسی می‌کنیم. پرداختن به این موضوع به خواننده کمک می‌کند تا با تحولات اخلاقی همگام با پیشرفت این رشته و قوانین و رویه دادگاه‌ها و ادارات حق اختراع اروپایی و آمریکایی آشنا شود. آشنایی با این موارد نیز در تحلیل مباحث فصل دوم کتاب سود خواهد برد.

مبحث اول: زیست‌ فن‌آوری: پیدایی
جهان نوین با پیشرفت فن‌آوری‌های جدید در حال شکوفایی است. در حوزه‌ی پیشرفت فن‌آوری‌ بشر بلندی‌های جدیدی را فتح می کندو شاهد قابلیت‌های جدید است. نوآوری‌ و فن‌آوری‌های جدید ناشی ازعطش بشر در پیشرفت و شوق او برای دانستن چیزهای جدید است. فن‌آوری‌، کاربردی از دانش برای حل مشکلات ویژه یا برآوردن احتیاجات معین است.
پیشرفت دانش ناشی از توسعه فن‌آوری‌‌ است. توسعه، فرآیندی بی‌پایان و پیشرفت، سفری با مقاصد نامحدود است. نقش فن‌آوری در فرآیند بی‌پایان پیشرفت و توسعه قابل توجه است. فن‌آوری به خودی خود نتیجه ای از پیشرفت و توسعه در جهت دست یابی به اهداف خاص است. از زمان تکامل مدنیت، ما شاهد توسعه و پیشرفت جامعه بوده ایم و فن‌آوری‌های گوناگون نقشی اساسی در این پیشرفت بازی نموده‌اند.
فن‌آوری‌ بیشتر مساوی با پیشرفت بیشتر است و از اختراع اتومبیل، فن‌آوری تخمیر، موتور بخار، ماشین چاپ، تلفن، رادیو، تلویزیون، فن‌آوری رایانه شروع می‌شود تا فن‌آوری‌ اطلاعات. جامعه‌ی نوین بی‌نهایت پیشرفت نموده است، در عصر جدید ما از صبح تا شب فن‌آوری‌های گوناگون را به کار می‌بریم. با این حال برخی پیشرفت های خاص، غیرقابل تصور و غیرمنتظره هستند. زیست فن‌آوری یکی از این پیشرفت‌هاست.
پیشرفت فن‌آوری در علوم حیات راه را برای زیست فن‌آوری هموار نموده است که به عنوان رشته معجزات نوین روز شناخته شده است. ظهور زیست فن‌آوری پیشرفت در علم را تغییرات اساسی بخشید. در واقع زیست فن‌آوری نه به عنوان یک فن‌آوری صرف، بلکه به عنوان ترکیبی از فن‌آوری‌های متنوع تلقی شده است. جامعه علمی می‌گوید که ترکیبی از فن‌آوری گوناگون برای استفاده‌ی همزمانارائه شده است. فن‌آوری نتیجه تلاش‌های ذهنی و فیزیکی بشر است. با این حال توصیف یک فن‌آوری مانند زیست فن‌آوری به خودی خود مستلزم تلاش‌های فکری و ذهنی می‌باشد.

بند اول: تعریف و معنای زیست فن‌آوری
اصطلاح «biotechnology» تلفیقی از دو لغت «bio» و «technology» است. لغت «bio» از لغت یونانی «bios» گرفته شده که به معنای زندگی است. «technology» به معنای کاربرد دانش برای اهداف علمی و دست یابی به نتایج مطلوب است. زیست فن‌آوری به معنای دانش علمی است که حیات یا موجودات زنده مانند موجودات ذره بینی، گیاهان یا حیوانات را با اهداف علمی و تجربی برای حصول نتایج مطلوب به کار می‌برد.
زیست فن‌آوری به شیوه‌های فراوان و در اصطلاحات گوناگونی تعریف شده است، با این وجود تعریفی که به طور همگانی پذیرفته باشد، وجود ندارد. زیست‌ فن‌آوری بسیار پویاست و به همین خاطر به سرعت رو به ترقی است. تعریف زیست فن‌آوری به صورت اصطلاح جامع و مانع ممکن نیست. البته تعاریف زیادی از زیست فن‌آوری وجود دارد ولی هنوز درباره چیستی و چگونگی آن سردرگمی وجود دارد. مؤسسات و کار گروه های زیادی تلاش نموده اند تا زیست‌ فن‌آوری را تعریف نمایند و گزارشاتی نیز منتشر نموده‌اند. اداره ارزیابی فن‌آوری های سازمان ملل متحد ، زیست فن‌آوری را به معنای فنونی که به منظوراستفاده بهینه از گیاهان یا حیوانات یا اصلاح جانداران ذره‌بینی برای کاربردهای خاص،موجودات زنده را برای ساخت یا اصلاح یک محصول استفاده می نماید، تعریف می‌کند.
فدراسیون اروپایی زیست فن‌آوری (EFB) زیست فن‌آوری را به عنوان روشی برای کاربرد علوم طبیعی به منظور استفاده از موجودات، سلول‌ها وبخش‌های وابسته به آن‌‌ها و برای ارتقای سطح محصولات و خدمات تلقیمی کند. سازمان زیست فن‌آوری بریتانیایی زیست فن‌آوری را به عنوان علمی که از سیستم زیستی موجودات یا فرآیندهای ساخت آنها برای صنعت تولید و خدمات استفاده می کند، تعریف می نماید. زیست فن‌آوران ژاپنی زیست فن‌آوری را به معنای یک فن‌آوری که پدیده‌های زیستی را برای نسخه‌برداری و ساخت انواع متنوعی از مواد مفید بکار می برد تعریف می‌کنند.
با این حال زیست فن‌آوری به مفهوم موسع یعنی هر فنی که بااصلاح گیاهان یا حیوانات یا جانداران ذره‌بینی، موجودات زنده یا بخش‌هایی از آنها را برای کاربردهای خاص استفاده می نماید . البته این یک فن واحد نیست، بلکه تلفیقی از فنون متفاوت است که برای دست‌ورزی موجودات زنده به شیوه‌های مستقیم به کار می رود. شاید زیست فن‌آوری در ماهیت چند رشته‌ای باشد. یک مجموعه از فنون پیشرفته شامل زیست‌شناسی، شیمی، زیست شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی پروتئین، مهندسی فرآیند و مهندسی ژنتیک با هم محسوب می‌شوند و جمعاً به عنوان زیست فن‌آوری نامیده شده‌اند. به بیان دیگر زیست فن‌آوری به معنای کاربرد فن‌آوری یا دانش علمی نسبت به فرآیندهای زیستی است. این امر مستلزم مداخله بشر در فرآیندهای طبیعی زیستی به شیوه مشارکت فنی برای رسیدن به نتایج مطلوب است. بنابراین زیست فن‌آوری کاربردی از فنون اختراعی بشر نسبت به فرآیندهای طبیعی زیستی است.

بند دوم: پیدایی و توسعه تاریخی زیست‌فن‌آوری
در 1919 کارل ارکی یک مهندس مجارستانی، اصطلاح زیست‌ فن‌آوری را ابداع نمود.از نظر تاریخی، زیست‌ فن‌آوری صنعتی بود که در تولید شراب، آبجو و پنیرها دخالت داشت. امروزه زیست‌ شیمی،‌ میکروبیولوژی،‌ مهندسی پروتئین، مهندسی فرآیند و مهندسی ژنتیکی است. در سال‌های اخیر ابتکاراتی مثل مهندسی ژنتیک اثر مهمی بر زیست فن‌آوری گذاشته است. داستان استفاده از سیستم‌های زیستی برای تکمیل احتیاجات بشر شاید از 6000 سال قبل از میلاد شروع شد. در واقع رد پای زیست‌ فن‌آوری می‌تواند در 6000 سال قبل از میلاد دنبال شود، وقتی سامورایی‌ها و بابلی‌ها برای اولین بار مخمر را برای ساختن آبجو به کار بردند. مصری‌ها در 4000 سال قبل از میلاد با پروردن خمیر ترش نان می‌پختند و در چین فرآیند تخمیر برای نگهداری شیر با باکتری اسید لاکتیک برای ساختن ماست و تولید پنیر کشف شده بود. با استفاده تخمیری از فرآیندهای زیستی شروع و تغییرات زیادی در طی قرن‌ها تجربه شد. زیست فن‌آوری نوین می‌تواند به قرن 18 برگردد، وقتی که آبله در آزمایشگاه کشت شده بود تا با کمک واکنش مصونیت از توسعه بیماری‌های بعدی جدی‌تر جلوگیری نماید. در طی قرن 18 لقاح پیوندی کشف شده بود و چرخه محصول برای افزایش بازدهی به اجرادرآمده بود. فرآیند استرلیزه کردن نیز در طی قرن 19 کشف شده بود.
در قرن 19 لویی پاستور قابلیت تخمیری جانداران ذره‌بینی را به اثبات رساند و به عنوان پدر زیست فن‌آوری شناخته شد. مرحله‌ی برجسته‌ی دیگر در طی قرن 19 اختراع فرآیندی از تخمیر آبجو توسط لویی پاستور در 1873 بود. او اثبات نمود که میکروب‌ها مسبب تخمیر بودند. همچنین فرآیند پاستوریزه کردن را اختراع نمود که شامل گرم کردن شراب به قدر کافی برای از فعالیت‌ انداختن میکروب‌ها بود. در واقع ارائه گرگور مندل از قانون وراثت،‌ توسعه واکسن‌های پاستور، کشف آنتی‌بیوتیک‌ها در 1929 و تولیدشان در مقیاس وسیع در سال‌های 1940، جداسازی DNA توسط کریک و واتسون در 1953 کشف کروموزوم‌ها، همه مراحل برجسته‌ای در توسعه زیست‌ فن‌آوری بودند.
اما مهم‌ترین تکامل در سال‌های 1970 و 1980 اتفاق افتاد وقتی که محصول فعل و انفعال میان علم‌ زیست‌شناسی و فن‌آوری وجود متنوع‌تری پیدا نمود و رابطه نام زیست‌ فن‌آوری را به دست آورد. زیست فن‌آوری نوین در اوایل سال‌های 1980 ریشه دواند وقتی که فن‌آوری DNA نوترکیب یا مهندسی ژنتیک توسعه پیدا نمود. تولید تجاری انسولین انسان از طریق فن‌آوری DNA نوترکیب در ایالات متحده امکان بالقوه فن‌آوری DNA نوترکیب را به نمایش درآورد . توسعه زیست‌فن‌آوری می‌تواند در سه نسل طبقه‌بندی شود.

1) نسل اول زیست‌فن‌آوری
نسل اول زیست‌ فن‌آوری بر مبنای شیوه تجربی و داده‌های حداقل علمی و فنی است. این فنون برمی‌گردد به عصر سنگی و کاربرد موجودات زیستی، باکتری‌ها، مخمرها، آنزیم‌ها و شیوه‌های سنتی تخمیر برای تولید غذا و نوشیدنی مثل نان و شراب را شامل می‌شود. تولید پنیرها و آبجو با استفاده از جانداران ذره‌بینی مرحله برجسته‌ این نسل بود.
2) نسل دوم زیست‌فن‌آوری
این نسل در خلال مدت زمان بین دو جنگ جهانی شروع شد، وقتی که پیشرفت‌ها در فن‌آوری تخمیر با استفاده از کشت سلولی و تولید وسایل استریل در محصولات جدید به ثمر نشست.در طول این نسل ابداعاتی همانند استون، بوتانل، گلیسرول، ویتامین B2، اسید سیتریک و اسید لاکتیک اتفاق افتاد. اختراع پنی‌سیلین در 1982 مرحله برجسته این نسل بود.

3) نسل سوم زیست‌فن‌آوری
سه فن‌آوری مهم یعنی کشت سلولی بافت ، فن‌آوری هیبریدوما ، فن‌آوری DNA نوترکیب که همچنین به عنوان مهندسی ژنتیک شناخته شده در نسل سوم توسعه یافته بود. این سه فن‌آوری زیست فن‌آوری نوین را ارائه می‌کنند. فن‌آوری کشت بافت به کار رفته تا رشته سلولی را بنا نهد که برای تشخیص و درمان‌های پزشکی به کار رفته است. فن‌آوری هیبریدوما در تولید آنتی بادی‌های مونوکلونال انسان استفاده شده، برای تکمیل آنتی بادی‌های طبیعی انسان در درمان‌های پزشکی به کار برده شده است. اختراع DNA توسط کریک و واتسون در 1953 نقطه‌ی عطفی بود. در نسل سوم زیست‌ فن‌آوری DNA نوترکیب فنی است که شامل دست‌ورزی مواد ژنتیکی موجود زنده برای رسیدن به نتایج مطلوب می‌باشد. به راستی این فن‌آوری DNA نوترکیب است که زیست فن‌آوری را به شهرت می‌رساند. زیست فن‌آوری بر مبنای مهندسی ژنتیک تعریف شده است . اختراعات زیست فن‌آوری نقشی حیاتی در بخش صنعت بازی می‌کند. اکثر اختراعات زیست فن‌آوری در حوزه غذا، کشاورزی و صنعت پزشکی قرار می‌گیرد. اختراعات خاص زیست فن‌آوری در حوزه جنگل‌داری، محیط زیست، انرژی و شیمی قرار می‌گیرد.

بند سوم- کاربرد و دامنه زیست‌فن‌آوری
زیست‌ فن‌آوری یک فن میان‌رشته‌ای است واز لحاظ کلرربردی چند رشته‌ای می‌باشد. اصطلاح چندرشته‌ای شیوه های گوناگونی را نسبت به مسایلی که معمولاً در یک حوزه معین اتفاق می‌افتد، توصیف می‌کند. کاربرد موفقیت‌آمیز زیست فن‌آوری به همکاری متخصصان در رشته‌های گوناگون وابسته است. دامنه و کاربرد زیست فن‌آوری روز به روز در حال افزایش است. زیست فن‌آوری ابتدایی به تخمیر آبجو محدود شده بود، اما امروزه در تکامل حوزه‌های خاص از صنعت همانند کشاورزی، کشاورزی حیوانی، صنعت پزشکی و دارویی جنگل‌داری، شیلات، حفاظت از محیط زیست، صنایع شیمیایی، غذا، مشروبات و بسیاری دیگر قابل توجه است. برای فهم دامنه اهمیت زیست فن‌آوری مباحثه کاربردش در رشته‌های متفاوت مناسب خواهد بود.

1) کشاورزی و زیست فن‌آوری
کشاورزی بخشی است که تأمین غذای جهان را بر عهده دارد. تولیدات این بخش حداقل روزانه دو یا سه بار توسط هر شخص به کار می رود. همچنان که جمعیت جهان روز به روز افزایش می یابد، تقاضا برای تولید بیشتر در این بخش نیز در حال افزایش است. به منظور برآورده ساختن تقاضای این جمعیت روبه‌رشد، باید تولید افزوده وجود داشته باشد. به علاوه بخش صنعت نیز مستقیم و غیرمستقیم، برای تأمین مواد اولیه به بخش کشاورزی وابسته است. در ازمنه قدیم، کشاورزان شیوه‌های متفاوتی را برای افزایش تولید پیاده می کردند. برای مثال تغییر محصول،قطع کردن، جوانه زدن، پیوندزنی و کشت بافت. با این حال کاربرد زیست فن‌آوری در بخش کشاورزی به تغییراتی منجر می‌شود که نوید به بار نشستن نتایج خوب را به همراه دارد. گیاهان زیادی وجود دارد که با مقاومت در برابر کمبود آب رشد می‌کنند و تعداد کمی از گیاهان وجود دارند که در مقابل آفت‌ها و علف‌های هرز مقاومند.
چگونه میتوان کاری کرد که محصولات عادی نیز بتوانند نسبت به آفت‌ها و علف‌های هرز مقاومت نشان دهند؟ چگونه خواهد بود اگر محصولات عادی بتوانند بازدهی بالاتر بدهد؟ این تنها یک خیال نیست، بلکه از طریق زیست فن‌آوری بسیار محتمل است. زیست فن‌آوری از طریق مهندسی ژنتیک تولید چنین محصولات اعلایی با کیفیات مطلوب را وعده می دهد. هر محصول گیاهی می‌تواند برای دست یابی به نتایج مطلوب مهندسی شود. با دست‌ورزی ژنوم گیاهان، ژن‌ها برای ویژگی‌های معین مثل پایداری نسبت به آفت‌‌ها، علف‌های هرز، علف‌کش‌ها و مقاومت نسبت به شرایط خشکی، رمزگذاری می شوند. ژن‌های مطلوب جدا شده و در یک محصول منتخب داخ