اقامت خرید ملک گرجستان

در این روش ملکی غیر از زمین کشاورزی میخرید که توسط کارشناس رسمی گرجستان بیش از ۳۵۰۰۰$ کارشناسی گردد.
این نوع اقامت موقت گرجستان به صورت یکساله خواهد بود ، سال به سال تمدید می شود و بعد از ۶ سال تبدیل به اقامت دائم خواهد شد.
مجموع کل هزینه هایتان برای اقامت از طریق خرید ملک گرجستان میشود:
۲۰۰ لاری کارشناسی رسمی دولت گرجستان
۲۱۱ لاری واریز دولتی
۱۵ لاری ترجمه پاسپورت
۲۰۰ لاری مشاور حقوقی درخواست اقامت
‏+۱۸‎٪ مالیات ارزش افزوده
مجموعا حدود ۷۴۰ لاری = حدود ۳۰۰ $
نکته ١: در طول این ۶ سال هر زمان که بخواهید میتوانید ملکتان را بفروشید ولی برای تمدید اقامت گرجستان از طریق خرید ملک باید در سررسید تمدید سالانه اقامتتان یا ملک دیگری به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار را جایگزین کرده باشید و یا بوسیله یکی دیگر از روشهای اقامت مانند اقامت کاری تمدید نمایید.
نکته ٢: ملک خریداری باید حتما به نام یک نفر باشد.
به هیچ وجه ملکی که سندش آماده نیست یا به صورت اقساطی خریداری شده باشد (حتی اگر پیش پرداخت شما بیش از ۳۵۰۰۰ دلار باشد) منجر به اخذ اقامت نمی گردد.
ولی در برخی موارد امکان تفکیک یک ملک بالای ٧٠.٠٠٠ دلار، به ٢ سند مجزا شش دانگ و اخذ اقامت برای ٢ خانواده وجود دارد.
نکته ٣: کارشناسان رسمی گرجستان، املاک را در مواقعی بیش از قیمت خرید و در مواقعی کم تر از قیمت خرید کارشناسی مینماید. گاهی ملکی که ٣٠.٠٠٠ دلار خریداری شده بیش از ٣۵.٠٠٠ دلار کارشناسی میشود و در بعضی موارد نیاز به خرید ملک بالای ۴٠.٠٠٠ دلار است. ارزندگی پروژه مهم است و املاک آریا به شما تعهد مینماید آنقدر برای شما ارزنده خرید نماید که حداقل ١٠٪‏ بیشتر کارشناسی گردد.
نکته ۴: با اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک ، همسر، فرزندان و والدین تحت تکفل از طریق نسبیت با شما می توانند اقامت موقت گرجستان یک ساله بگیرند و همانند شما پس از ۶ سال اقامت دائم گرجستان دریافت نمایند.
اقامت خرید ملک گرجستان
مجموع کل هزینه های خانواده تان برای اقامت موقت گرجستان از طریق نسبیت میشود:
۲۰۰ لاری تایید نسبیت
۲۱۱ لاری واریز دولتی
۱۵ لاری ترجمه پاسپورت
۲۰۰ لاری مشاور حقوقی درخواست اقامت
‏+۱۸‎٪ مالیات ارزش افزوده
مجموعا حدود ۷۴۰ لاری = حدود ۳۰۰ $
نکته ۵: کلیه اقامت ها، یکساله صادر می گردد. ولی در شرایط خاص ممکن است به صورت ۶ ماهه صادر گردد.
تمدید اقامت موقت گرجستان ممکن است ۶ ماهه، یکساله، سه ساله و یا پنج ساله باشد.
نکته ۶: پس از صدور اقامت نسبیت گرجستان متقاضی یک ماه وقت دارد که به گرجستان جهت امضاء و دریافت کارت اقامت گرجستان مراجعه نماید.
نکته ٧: اقامت گرجستان ظرف ٣٠ روز از تاریخ درخواست صادر می گردد و در صورت درخواست متقاضی به صورت فورس ماژور ظرف ١٠ روز صادر می گردد.
(هزینه اقدام فورس ماژور ٢٠٠ لاری بیشتر است).
با توجه به سو استفاده های فراوان از ایرانی ها، بدلیل نداشتن اطلاعات از قیمت املاک گرجستان و مناطق گرجستان، داشتن متوسط قیمت خرید ملک در تفلیس جهت آگاهی شما بسیار مهم است.
قیمت آپارتمان در گرجستان به سه پارامتر بستگی دارد:
اول منطقه
دوم نوع تحویل بصورت بلک یا وایت یا تجهیز شد
سوم زمان تحویل ملک
در عکس های زیر نقشه مناطق تفلیس و متوسط قیمت خرید را برای آگاهیتان ارسال مینمایم.
نکات:
!!! اگر از طریق شعب آریا اقدام به خرید ملک در گرجستان کرده باشید، درخواست اقامت گرجستان شما رایگان خواهد بود.
!!! طبق قوانین گرجستان، در دفاتر قانونی (با تابلو)، مشاوره حقوقی و خرید ملک برای خریدار، رایگان و “بدون پرداخت کمیسیون” خواهد بود.
نتیجه این قانون این است که شما در صورت استفاده از دفاتر قانونی (با تابلو)، بدون اینکه هیچ هزینه ای پرداخت نمایید، میتوانید از صحت خرید و قیمت خرید مطمئن باشید و نیازی ندارید برای صرفه جویی در پرداخت هزینه کمیسیون، بی واسطه عمل کنید و در دام دلالی بیفتید.
!!! به هیچ وجه برای خرید ملک در گرجستان، بجای «دفاتر با تابلو قابل مشاهده» که توسط دولت، پلیس و اداره مالیات گرجستان شناخته شده اند، به بهانه های دروغین از افرادی که در قالب راهنمایی به صورت راننده تاکسی یا معرفی شده توسط صاحب هتل و رستوران در کمین هستند و یا دفاتر بدون تابلو قابل مشاهده، که مخصوص کلاهبرداری راه اندازی شده و هر سه ماه جابجا میشوند، استفاده ننمایید.
داشتن تابلو قابل مشاهده نشانه این است که آن شرکت برنامه ای برای سوء استفاده ندارد و مکان رسمی خود را به دولت گرجستان معرفی کرده است. و در صورت سوء استفاده که این روزها رایج شده است، شما میتوانید از پلیس قوی گرجستان استفاده نمایید.
اقامت خرید ملک گرجستان
نقشه کاربری شهر تفلیس
↑ برگشت به بالا
اقامت تحصیلی گرجستان
اقامت تحصیلی گرجستان راهی بسیار راحت و ارزان قیمت برای اخذ اقامت گرجستان است ولی ضعف آن این است که جز سابقه اقامت حساب نشده و بعد از ۶ سال مانند سایر روشها تبدیل به اقامت دائم گرجستان نمیشود.
برای پوشش این ضعف اکثرا متقاضیان اقامت گرجستان خود را به وسیله اقامت تحصیلی گرجستان می گیرند و پس از استقرار برای تمدید اقامت گرجستان از روش اقامت کارمندی گرجستان یا خرید آپارتمان در گرجستان استفاده می کنند.
نکته ١: کلیه اقامت های تحصیلی گرجستان یکساله صادر می گردد ، در شرایط خاص به صورت ۶ ماهه صادر می گردد. تمدید اقامت ممکن است ۶ ماهه، یکساله، سه ساله و یا پنج ساله باشد.
نکته ٢: پس از صدرو اقامت گرجستان متقاضی یک ماه وقت دارد که به کشور گرجستان جهت امضاء و دریافت اقامت مراجعه فرمایید.
نکته ٣: اقامت موقت گرجستان ظرف ٣٠ روز از تاریخ درخواست و در صورت درخواست متقاضی به صورت فورس ماژور ظرف ١٠ روز صادر می گردد.
(هزینه اقدام فورس ماژور ٢٠٠ لاری بیشتر است).
نکته ۴: مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه در گرجستان:
مدرک دیپلم
مدرک پیش دانشگاهی
ریز نمرات
مدارک فوق بصورت ترجمه شده به انگلیسی باید باشد.
نکته ۵: مدارک لازم برای ثبت نام مدارس در گرجستان:
کارت بهداشت
آخرین مدرک تحصیلی
ریز نمرات
مدارک فوق بصورت ترجمه شده به انگلیسی باید باشد.
نکته ۶: هزینه اعزام دانشجو یا محصل 400$ دلار میباشد.
نکته ٧: برای تحصیل دانشگاهی در گرجستان در مقاطع بالای لیسانس مانند فوق لیسانس و دکترا، باید واحدهای پاس شده معادل سازی شود که خیلی از واحدها رد خواهد شد و به صورت پیش نیاز مجددا می بایست پاس شود.
↑ برگشت به بالا
تفاوت “اقامت دائم گرجستان” و “شهروندی گرجستان”
کشور گرجستان جزو معدود کشورهایی است که گزینه اقامت دائم دارد.
بین اقامت دائم گرجستان و شهروندی گرجستان (پاسپورت) تفاوتی کاربردی در زندگی وجود ندارد.
تمام افراد خارجی که اقامت دائم گرجستان داشته باشند می توانند حساب بانکی داشته باشند و خرید ملک یا ماشین و همه چی با مالکیت قطعی و صد در صد، داشته باشند یا بیمه شوند.
و بعد از ۲۰۲۰ که گرجستان عضو شینگن شود با اقامت گرجستان می توانند بدون ویزا کل کشورهای اروپایی شینگن را بروند و …
برتریهایی که شهروندی (پاسپورت) گرجستان نسبت به اقامت دائم گرجستان دارد:
حق رای
حقوق ماهیانه
درمان رایگان بالای ۶۰ سالگی
در نتیجه شما با داشتن اقامت دائم گرجستان تمام امکانات کاربردی شهروندی گرجستان را خواهید داشت.
اقامت دائم گرجستان
سه روش کاربردی دارد:
تمدید اقامت موقت گرجستان
ازدواج
سرمایه گذاری
١- تمدید اقامت موقت گرجستان
برای فردی خارجی صادر میگردد که، به مدت شش سال متوالی اقامت موقت داشته باشد.
البته در صورتی که فرد برای اهداف پزشکی، تحصیلی، ماموریت دیپلماتیک و یا نمایندگی شرکتی در کشور گرجستان حضور داشته باشد شامل این قانون نمی گردد.
نکته ١: الزامی وجود ندارد که در طول این ۶ سال در گرجستان حضور داشته باشند و فقط برای تمدید اقامت گرجستان باید حضور داشته باشند.
نکته ٢: در اینصورت خانواده فرد مقیم شامل یک همسر، فرزندان و والدین تحت تکفل نیز می تواند اقامت گرجستان داشته باشد.
نکته ٣: مدت زمان اخذ اقامت دائم گرجستان ٣ ماه از زمان اقدام می باشد.
اقامت گرجستان
٢- اخذ اقامت گرجستان با ازدواج در گرجستان
برای اعضاء خانواده فردی صادر میگردد که، گرجی باشد.
اعضای خانواده شامل: یک همسر، فرزندان و یکی از والدین.
نکته ١: مدت زمان اخذ اقامت دائم گرجستان ٣ ماه از تاریخ اقدام می باشد.
٣- اخذ اقامت گرجستان با سرمایه گذاری در گرجستان
برای فردی خارجی صادر میگردد که، بالای 300 هزار لاری در گرجستان سرمایه گذاری کند.
در این صورت اجازه اقامت برای اعضای خانواده سرمایه گذار هم صادر می شود که شامل: یک همسر، فرزند و یا یک فرد ناتوان که کاملا به وی وابسته است، می باشد.
نکته ١: خرید ملک در گرجستان جزو قانون سرمایه گذاری در گرجستان محسوب نمی گردد مگر آنکه زمین باشد و اقدام به ساخت نماید و یا اگر ملکی نیمه تمام باشد و بیزینسی روی آن انجام دهند.
نکته ٢: مدت زمان اقدامات اقامت دائم گرجستان ٣ ماه از تاریخ اقدام می باشد.
شهروندی گرجستان
سه روش کاربردی دارد:
پس از اقامت دائم گرجستان
ازدواج در گرجستان
خدمات ویژه
١- پس از اقامت دائم گرجستان
برای فردی خارجی صادر میگردد که، بالای ١٨ سال باشد و در طول ۵ سال گذشته، چه با ویزا چه با کارت اقامت گرجستان بطور قانونی و مستمر زندگی کرده باشد و زبان گرجی را در حد ابتدایی بداند و از تاریخ و شرایط قانون گرجستان آگاهی داشته باشد و در گرجستان مشغول به کار باشد یا ملک داشته باشد یا در یک فعالیت کارآفرینی در گرجستان مشغول باشد یا مالک سهمی از یک شرکت کارآفرینی گرجی باشد یا در شرایط پناهندگی باشد.
٢- ازدواج در گرجستان
برای فردی خارجی صادر میگردد که، با شهروند گرجی ازدواج کرده باشد و مدت ٢سال قبل آن بصورت قانونی و مستمر در گرجستان زندگی کرده باشد و زبان گرجی را در حد ابتدایی بداند و از تاریخ و شرایط قانون گرجستان آگاهی داشته باشد.
٣- خدمات ویژه
خدمات ویژه برای فردی خارجی صادر میگردد که، خدمت فوق العاده ای برای کشور گرجستان انجام داده باشد. یا به منافع ملی کشور گرجستان سودی رسانده باشد.
یا فعالیت اقتصادی ویژه ای در خاک گرجستان انجام داده باشد.
با توجه به مادام العمر بودن اقامت دائم گرجستان و امکان استفاده از تمامی امکانات زندگی و کار همانند شهروندی گرجستان، پیشنهاد می گردد در صورتی که شرایط سرمایه گذاری در گرجستان بالای ٣٠٠.٠٠٠ لاری را دارید، به دلیل آسانتر بودن سعی در اخذ اقامت دائم گرجستان داشته باشید.
لازم به ذکر است با داشتن اقامت دائم گرجستان پس از پیوستن کشور به حوزه شینگن در سال ٢٠٢٠ می توانید به تمام کشور های اروپایی حوزه شینگن سفر کنید و حتی این امکان نیز همانند وام و بیمه و حساب بانکی و خرید وفروش با داشتن اقامت گرجستان نیز میسر می شود و نیازی به داشتن شهروندی گرجستان نیست.
اگر شما هم به اخذ اقامت از یک کشور مناسب فکر می کنید ما می توانیم کشور گرجستان را به شما معرفی کنیم. کشور گرجستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود که مابین آسیا و اروپا قرار گرفته است و همچنین در نظر گرفتن رشد اقتصادی اخیر این کشور در دهه اخیر و دیگر مسایلی از قبیل محیط آرام و هزینه های مقرون به صرفه زندگی اخیراٌ به یکی از مقاصد محبوب برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل شده است.
اگر بخواهیم از دیگر مزایای اخذ اقامت گرجستان صحبت کنیم می توانیم به اختصار به موارد زیر اشاره کنیم:
امنیت بالا و نرخ وقوع جرم پایین
عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به گرجستان برای شهروندان ایرانی
نزدیکی با ایران برای رفت و آمد آسان و سریع
احتمال بالای عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا در آینده نزدیک
شهروندان غیر گرجی که قصد اخذ اقامت گرجستان را داشته باشند باید در ابتدا برای اقامت موقت از طرق مختلف اقدام نمایند و اجازه اقامت یک ساله دریافت کنند و در صورتی که موفق شوند به مدت 6 سال این اقامت را تمدید نمایند می توانند برای اخذ اقامت دائم گرجستان اقدام کنند.
شایان ذکر است که دریافت اقامت دائم یک کشور با شهروندی (سیتیزن شیپ) یک کشور متفاوت است؛ وقتی اقامت دائم یک کشور را دریافت می کنید همچنان شهروند کشور متبوع خود (ایران) هستید ولی می توانید به صورت دائم در آن کشور بدون نیاز به تمدید ویزا زندگی و کار کنید، در حالیکه با دریافت شهروندی یک کشور شما پاسپورت آن کشور را دریافت می کنید و از تمامی حقوق شهروندی یک فرد بومی از قبیل حق رای و کاندید شدن در انتخابات برخوردار خواهید شد.
راههای اخذ اقامت گرجستان
برای دریافت مجوز اقامت گرجستان راههای مختلفی مانند خرید ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری، کار در گرجستان و ازدواج با یک تبعه گرجی وجود دارد که هر کدام شرایط مختص به خود را دارد. در این مطلب ما به بررسی رایج ترین راههای اخذ اقامت گرجستان یعنی خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری می پردازیم.
اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملکاخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک
در این روش شما باید یک ملک در کشور گرجستان خریداری نمایید و با استناد به مالکیت آن اقامت یک ساله گرجستان را دریافت کنید. در صورتیکه اقامت یک ساله خود را به مدت 6 سال متوالی تمدید کنید می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید که این اقامت به همسر و فرزندان فرد متقاضی نیز تعلق می گیرد.
برای احراز شرایط اخذ اقامت موقت از طریق خرید ملک باید ملکی به ارزش حداقل 35000 دلار آمریکا در گرجستان خریداری کنید. دقت داشته باشید که خرید زمین خالی در این روش کاربردی ندارد و فقط باید ملک خریداری کنید. پروسه خرید ملک در یک روز انجام می شود و پس از ارزش گذاری ملک توسط ارزیاب رسمی دولت گرجستان و دریافت نامه تاییدیه می توانید مدارک خود را برای اخذ اقامت به نهاد مربوطه ارائه نمایید.
به صورت تقریبی قیمت هر متر مربع ملک در تفلیس پایتخت گرجستان از 500 دلار در محله های ارزان تا 2500 دلار در محله های لوکس متغیر می باشد.
اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت
در این روش که یکی از رایج ترین راههای اخذ اقامت موقت می باشد باید در ابتدا یک شرکت LLC به صورت کاملاً قانونی و با هدف انجام فعالیت های تجاری در گرجستان تاسیس نمایید سپس برای محل شرکت خود یک دفتر تجاری اجاره کنید و بسته به نیاز خود چند کارمند استخدام کنید (حداقل یک منشی و ترجیحاً شهروندان گرجی را به عنوان کارمند استخدام کنید).
با استخدام و پرداخت حقوق به کارمندان خود و همچنان پرداخت ماهیانه مالیات حقوق کارمندان به دولت گرجستان (معادل 20 درصد حقوق کارمندان) و همچنین مالیات خرید و فروش اجناس و خدمات مورد نیاز در طول فعالیت شرکت و در نهایت فعالیت واقعی به معنای بستن و اجرای چند قرارداد تجاری در ماههای اول برای دریافت اقامت موقت یک ساله اقدام کنید.
اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری
در این روش فرد متقاضی با سرمایه گذاری در گرجستان به میزان تعیین شده که معادل 300.000 لاری (واحد پول گرجستان) معادل 120.000 دلار آمریکا (در لحظه نگارش این مطلب با نرخ 1 دلار = 2.5 لاری) می تواند برای دریافت اقامت دائم در همان ابتدا و بدو ورود برای خود و خانواده خود اقدام کند و با خیالی آسوده به زندگی و فعالیت تجاری و یا نظارت بر سرمایه خود در گرجستان بپردازد.