مجلس خبرگان قانون اساسی

4- تلاش برای تدوین و تصویب قانون اساسی. در این زمینه جامعه روحانیت با ایجاد ائتلاف بزرگ به همراه نه تشکل و نهاد دیگر، نامزدهای مورد نظر خود را برای خبرگان قانون اساسی معرفی نموده، مردم را به شرکت در انتخابات فرخواندند. آنان به پیروی از امام خمینی با توطئه انحلال مجلس خبرگان مقابله کردند و در جریان تصویب قانون اساسی در مجلس خبرگان، اعضای این جامعه در آن مجلس بویژه شهید بهشتی، برای تصویب اصل ولایت فقیه تلاش گسترده‌ای انجام دادند. آنان همچنین مردم را به شرکت در همه‌پرسی قانون اساسی تشویق کردند که با 329/680/15 رأی موافق به تصویب نهایی ملت ایران رسید.
5- بزرگداشت حوادث انقلاب مانند 15 خرداد، 17 شهریور و مانند آن و مراسم شهدای انقلاب اسلامی مانند 7 تیر و 8 شهریور و مانند آن.
6- حمایت از نامزدی ابوالحسن بنی‌صدر برای ریاست جمهوری.
این اقدام جامعه که از اشتباهات بزرگ آن به حساب می‌آید با توجه به هواداری شهید محلاتی اولین دبیر جامعه روحانیت از بنی‌صدر و رأی مثبت بنی‌صدر (از 21 نفر، 17 رأی) در شورای مرکزی جامعه روحانیت صورت گرفت.
یادآورد می‌شویم که آیت‌الله مهدوی کنی که در آن زمان وزیر کشور بود، از مخالفان بنی‌صدر محسوب می‌شد، حزب جمهوری اسلامی نیز پس از اینکه جلال‌الدین فارسی با طرح افغانی الاصل بودن کنار رفت، دکتر حسن حبیبی را به همراه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نامزد کرد. متأسفانه تلاش‌های شهید بهشتی که چندین بار به جلسه جامعه روحانیت در ولی‌آباد آمد و اصرار داشت که جامعه فریب ظاهر را نخورد نیز کارساز نشد. شهید بهشتی اعلام کرد که ممکن است انقلاب لطمه بخورد، اما مخالفت‌های ایشان از سویی به رقابت بین شهید بهشتی و بنی‌صدر تفسیر شد و از سوی دیگر با توجه به تعهد و ضمانت بنی‌صدر به جامعه روحانیت مبارز و تلاش بنی‌صدر برای جلب اعتماد شهید محلاتی، به نتیجه نرسید( کردی: 139).
یادآورد می‌شویم امام خمینی در آن مقطع با نامزدی روحانیان برای ریاست جمهوری موافق نبودند. لذا از بین آنان کسی کاندیدا نبود.
7- بازگشت جامعه روحانیت به ائتلاف بزرگ در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی. آنان پس از شکافی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری با ائتلاف قبلی در مجلس خبرگان قانون اساسی داشتند، دوباره به ائتلاف پیوستند و نتیجه آن نیز پیروزی در اکثر کرسی‌های مجلس شورای اسلامی بود، همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عضو برجسته و مؤسس جامعه به ریاست مجلس انتخاب شد.
8- پذیرش نخست‌وزیری در شرایط بحرانی پس از شهدات محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر. پس از جنایت منافقین در 8 شهریور 1360، آیت‌الله مهدوی کنی با موافقت امام خمینی و معرفی شورای موقت ریاست جمهوری، نخست‌وزیری را برعهده گرفت. مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 11 شهریور 1360 از بین 196 نفر نماینده حاضر با 178 نفر موافق رأی اعتماد خود را به ایشان داد(هاشمی رفسنجانی: 222-221).
9- تلاش برای ایجاد وحدت بین نیروهای طرفدار انقلاب و ورفع اختلافات؛ مثلاً بین برخی کمیته‌ها، امام جماعت و هیئت امناء مساجد و پایگاه‌های بسیج و در سطح کلان نیز به تلاش برای وحدت مجدد با مجمع روحانیون مبارز می‌توان اشاره کرد.
10- حضور فعال در صحنه همه انتخابات پس از پیروزی انقلاب اسلامی با معرفی نامزد، ائتلاف با گروه‌های همسو و هدایت آنها اعم از انتخابات مجلس خبرگان، شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شهر و روستا. با توجه به اهمیت مطلب این بخش جداگانه در ادامه خواهد آمد.
11- حمایت از انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها.
از آنجا که گروههای سیاسی عمدتاً مسئله‌دار، دانشگاهها را ستاد عملیاتی خود قرار داده بودند و دانشگاهها محل درگیری، شورش و اعتصاب شده بود و مهم‌تر اینکه تحول اساسی نیز در برنامه‌های آموزشی مراکز آموزش عالی متناسب با نیازهای انقلاب اسلامی ایجاد نشده بود، شورای انقلاب با توجه به ضرورت انقلاب فرهنگی در پی رهنمودهای امام خمینی، مراکز آموزش عالی را از 15 خرداد 1359 تعطیل اعلام کرد که تا سال 1362 ادامه داشت. جامعه روحانیت مبارز در این زمینه با انتشار اطلاعیه‌ای، پشتیبانی قاطع خود را اعلام داشته و خواهان ایجاد تحول بنیادی در جهت انطباق برنامه‌های دانشگاهی و مراکز آموزشی جمهوری اسلامی ایران با موازین اسلامی و حرکت در مسیر انقلاب اسلامی ایران شد.
12- حمایت از قطع رابطه ایالات متحده آمریکا با ایران در تاریخ 19/1/1359 به پیروی از امام خمینی.
13- محکوم کردن تجاوزات رژیم بعثی قبل از آغاز رسمی جنگ و مشارکت اعضای جامعه روحانیت مبارز در دفاع از تمامیت ارضی کشور در حوزه‌های کلان فرماندهی، تصمیم‌گیری، شورای عالی دفاع و حضور در جبهه‌ها در طول 8 سال جنگ تحمیلی. در این زمینه جامعه دو عضو برجسته خود یعنی شهید محلاتی و شهید شاه‌آبادی را تقدیم ایران اسلامی کرد.
14- حضور فعال در ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی، اعم از شورای انقلاب، نهاد رهبری، قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، خبرگان رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی، حوزه‌های علمیه، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، نمایندگی ولی فقیه در استان‌ها و نمازهای جمعه.
با توجه به اهمیت این بخش از عملکرد جامعه روحانیت مبارز، مطالب آن تحت عنوان میزان و سطح حضور جامعه روحانیت مبارز در ارکان نظام جمهوری اسلامی به طور جداگانه در ادامه بحث می‌آید.
15- حمایت از عزل آیت‌الله منتظری از قائم‌مقامی رهبری توسط امام خمینی (رحمه الله).
یادآور می‌شویم که پیش از عزل، جامعه روحانیت مبارز نیز مانند بسیاری از گروههای دیگر از قائم‌مقامی آقای منتظری حمایت می‌کرد. در این زمینه اطلاعیه جامعه روحانیت مبارز در مورد سالگرد پیروزی انقلاب قابل تأمل است(اطلاعیه جامعه روحانیت مبارز به تاریخ 19/11/1364 به شماره 9547/10/83)
بسمه‌تعالی
در یوم‌الله 22 بهمن که تبلور حماسه‌های خونین و شکوهمند ملت ایران است آرمان دیرین امت اسلامی تحقق یافت و حکومت الله دوباره زنده شد…
به همین مناسبت از امت حزب‌الله و مقاوم دعوت می‌شود که روز 22 بهمن 1364 در مسیرهای تعیین شده به راهپیمایی پرداخته با شعارهای انقلابی و دعا جهت طول عمر با برکت حضرت امام و تائید قائم مقام رهبری حضرت آیت‌الله منتظری دشمنان اسلام را بیش از پیش مأیوس نمایند.
16- حمایت قاطع از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی. در بخشی از بیانیه جامعه روحانیت مبارز در این باره می‌خوانیم:
مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همان مجتهد مسلم و فقیه عادل و جامع‌الشرایطی است که امام راحل (قدس سره) او را خورشید درخشان انقلاب نامید و هیچ‌کس را شایسته‌تر از ایشان برای تداوم رهبری و مقام ولایت نمی‌دانست و این همان حقیقتی است که نزدیک به هفتاد فقیه عادل و برجسته و مورد اعتماد و انتخاب مردم در مجلس خبرگان به آن شهادت دادند.
17- حمایت از حکم امام خمینی (رحمه الله) درباره سلمان رشدی.