روزنامه اطلاعات

– اجازه نخواهیم داد که احکام اسلام و قانون اساسی پایمال گردد و مسئولیت هرگونه حادثه‌ای را متوجه دولت می‌دانیم.
2- همراهی با جریان اسلامی، به رهبری امام خمینی در وقایع 15 خرداد 42 و حمله رژیم به مدرسه فیضیه.
3- زنده نگه داشتن نام امام خمینی و ترویج مرجعیت ایشان در دوران تبعید امام خمینی به ترکیه و سپس عراق به دنبال اعتراض به کاپیتولاسیون در سال 1343.
4- تشکیل شورای روحانیت هیئت‌های مؤتلفه‌های اسلامی با حضور شهید مطهری، بهشتی، حجه‌الاسلام والمسلمین انواری، هاشمی رفسنجانی و شهید باهنر. این شورا علاوه بر تغذیه فکری اعضای مؤتلفه، به ارائه تحلیل‌های سیاسی پرداخته و در کارهایی که نیاز به نظر حاکم شرع داشت، مشورت می‌داد. در این راستا شورای روحانیت مؤتلفه به برگزاری کلاس‌های ایدئولوژیک اقدام می‌کرد(کردی، 1386: 51).
5- تبلیغ و ترویج اندیشه حکومت اسلامی با ولایت فقیه که در سال 1348 توسط امام خمینی در نجف اشرف مطرح شد.
6- تشکیل جلسات توجیهی و دورهم‌نشینی سیاسی با تبادل اخبار و اطلاعات، تحلیل و تصمیم‌گیری.
در این باره به عنوان نمونه از جلسات روحانیت مبارز طرفدار امام خمینی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کتاب «دوران مبارزه» آورده می‌توان یاد کرد:
… این جلسات هم پایگاه خوبی بود برای پی‌گیری مبارزه و تصمیم‌گیری مشترک. گاهی هم آقای طالقانی در این جلسات [هفتگی] حاضر می‌شدند، این اجتماع بسیار کارساز بود. از این طریق هدایت بسیاری از مساجد و تکایا را در اختیار داشتیم و مطالب لازم برای مبارزه را به موقع و در سطح دلخواه در جامعه مطرح می‌کردیم(هاشمی رفسنجانی،1386 : 235).
در گزارش سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) نیز به این جلسات هفتگی در روزهای پنج‌شنبه از ساعت 7 الی 9 از جمله در تاریخ 8/8/1348 اشاره شده است که با شرکت اعضای برجسته جامعه روحانیت مبارز در منزل آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی تشکیل شده است.
7- تشکیل صندوق قرض‌الحسنه جهت کمک به مبارزان و خانواده‌های آنها.
8- تداوم مبارزه در قالب عناوین پوششی مانند کلاس‌های آموزش قرآنی و عربی(کردی، 1386: 81).
9- ارتباط با روحانیان مبارز سایر شهرها بویژه شهر مقدس قم و مشهد و مراجع عظام تقلید، در راستای استمرار مبارزه علیه رژیم پهلوی.
10- آگاهی بخشی، تشویق و تحریک مردم به مبارزه با رژیم استبداد پهلوی و استعمار آمریکا.
11- ارتباط با امام خمینی به هر شکل ممکن و اخذ دستور برای ادامه مبارزه.
12- بزرگداشت شهدات حاج مصطفی خمینی و بهره‌گیری از آن در راستای پیشبرد اهداف انقلاب در آبان سال 1356.
در اعلامیه جامعه روحانیت مبارز برای برگزاری مجلس هفتم آقامصطفی در مسجد ارک تهران آمده است:
باسمه‌تعالی
ضایعه اسفناک درگذشت مرحوم حجه‌الاسلام والمسلمین آقای حاج آقامصطفی خمینی- طاب ثراه- موجب تأثر عموم عالم تشیع، به خصوص جامعه روحانیت گردید. این مصیبت را به حضور والد معظمشان، مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی- دام ظله الشریف- تسلیت می‌گوییم و به اطلاع می‌رسانیم که بدین مناسبت، مجلس ترحیمی روز یکشنبه 18 آبان ماه جاری، از ساعت 3 الی 5 بعدازظهر در مسجد ارک منعقد خواهد شد.
13- اعتراض به توهین روزنامه اطلاعات نسبت به امام خمینی در مقاله 17 دی با عنوان استعمار سرخ و سیاه و محکوم کردن آن در سال 1356 و کشتار مردم قم در 19 دی که برای اعلام وفاداری نسبت به امام خمینی دست به تظاهرات زده بودند.
14- محکوم کردن سرکوب و کشتار مردم تبریز در 29 بهمن 1356 که به عنوان چهلم شهدای 19 دی قم برگزار شده بود. در بخشی اطلاعیه جامعه روحانیت مبارز به تاریخ 30/11/1356 در این باره می‌خوانیم:
اقدام دلیرانه علمای معظم و مردم شرافتمدانه تبریز که به دعوت مراجع تقلید همراه با عموم مردم مسلمان ایران برای دفاع از حریم اسلام و قرآن و به منظور بزرگداشت چهلمین روز شهدای قم به پاخاسته بودند، با کمال تأسف به دست عمال حکومت به حادثه خونینی مبدل شد و تلفات و خسارات فراونی به بار آورد… ما این فاجعه دردناک را به حضور حضرت ولی عصر- ارواحنا الفداه-… تسلیت می‌گوئیم و امیدواریم مجاهدات ملت مصمم و بیدار ما با هدایت علمای اسلام و همکاری عموم برادران مسلمان تا مرحله پیروزی ادامه یابد و جنایتکاران حادثه‌آفرین به کیفر خود برسند (والی‌الله المشتکی)(شیرخانی: 354-353).
15- زنده نگه‌داشتن یاد شهدا و کانون مبارزه برای استمرار نهضت اسلامی در مقابله با استبداد در اعلامیه جامعه روحانیت به مناسبت آغاز سال 1357 می‌خوانیم.
ما سال نو را با احساس عمیقی از احترام به شهیدان قم و تبریز و همدردی با خانواده‌های مصیبت‌زده آنان و با اعلام شور و شوق بیشتر به ادامه مبارزه ملت با استبداد و ظلم و فساد و تجدید پیمان عمیق با خدا و قرآن و آیین خدا- که آئین فضیلت و آزادی و عدالت است- آغاز می‌کنیم…
16- بهره‌گیری از ایام مذهبی مانند محرم، صفر، دهه فاطمیه و ماه مبارک رمضان، برای تداوم نهضت امام خمینی.